Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Mroczkowie jest szkołą publiczną. W naszej szkole staramy się uczyć, wychowywać oraz zapewnić uczniom właściwą opiekę i bezpieczeństwo. Kładziemy nacisk na kształcenie wszystkich umiejętności kluczowych określonych podstawą programową kształcenia ogólnego aby nasi uczniowie czuli się bezpiecznie w życiu szkolnym (na każdym etapie kształcenia) oraz umieli aktywnie, z sukcesem pełnić wszelkie role społeczne. Dbamy o dobrą atmosferę i staramy się zorganizować każdemu dziecku warunki niezbędne do prawidłowego i wszechstronnego rozwoju. Dlatego funkcjonalnie, nowocześnie i estetycznie wyposażamy sale lekcyjne, korytarze szkolne oraz zaplecza opiekuńczo-wychowawcze i sportowe szkoły. Przygotowujemy uczniów do wypełniania obowiązków społecznych i obywatelskich w oparciu o zasady demokracji, tolerancji, sprawiedliwości, wolności i solidarności. Nasza szkoła cieszy się uznaniem, jest otwarta na problemy środowiska lokalnego i przyjazna dzieciom. Nawiązaliśmy również współpracę z SBRR wdrażając w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - Działanie 9.1 "Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych w systemie oświaty", Poddziałania 9.1.2 „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych”. Program „Dajmy sobie szansę” (realizowany w latach 2011/12) oraz „Kapitalna szkoła” (2012/13). Od wielu lat realizujemy też projekt we współpracy z ARR pod nazwą „Szklanka Mleka”. Celem programu „Szklanka mleka” jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży dobrych nawyków żywieniowych poprzez promowanie spożycia mleka i przetworów mlecznych. Program „Szklanka Mleka” jest finansowany z trzech źródeł: dopłata unijna, dopłata krajowa, dofinansowanie z Funduszu Promocji Mleka. W ramach programu dzieci i uczniowie bezpłatnie otrzymują i spożywają mleko białe.
Absolwent naszej szkoły to uczeń, który:
1. Wie, jak korzystać z różnych źródeł informacji, jaką zdobyć wiedzę w naszej szkole, jak być odpowiedzialnym za podejmowane decyzje, co znaczy być patriotą, jak rozumieć zasady demokracji, jak aktywnie słuchać innych, jak wyrażać własne opinie i zdanie, rozwiązywać konflikty, szanować własną i cudzą godność, działać na rzecz innych, doskonalić samego siebie, występować publicznie, dbać o swoje i innych życie i zdrowie, jak kultywować tradycje i zwyczaje swojej małej ojczyzny.
2. Umie rozróżniać dobro od zła, czytać ze zrozumieniem, formułować pytania do interesujących go zagadnień, sprostać wymaganiom na dalszym etapie kształcenia, znaleźć potrzebne informacje, nawiązywać właściwe relacje interpersonalne, wyrażać własne odczucia i emocje, panować nad własnym zachowaniem.
3. Potrafi korzystać z najnowszych zdobyczy cywilizacyjnych i kulturalnych, zachować się odpowiednio do sytuacji, szanować przyrodę i najbliższe otoczenie, zadbać o własną edukację ekologiczną, dociekać, poszukiwać i zainteresować się otaczającą go rzeczywistością, wyrażać wdzięczność i szacunek dla osób starszych i rówieśników.
BIBLIOTEKA SZKOLNA
Dla uczniów organizowane są zajęcia biblioteczne, mogą oni korzystać także z czytelni gdzie samodzielnie pod kierunkiem bibliotekarza zdobywają i poszerzają wiedzę. Tutaj też po skończonych zajęciach mogą kulturalnie spędzić czas na lekturze czasopism i książek dla dzieci. Cały czas staramy się tworzyć warunki do zdobywania informacji z różnych źródeł poprzez zapewnienie odpowiedniej, nowoczesnej bazy i ciągłą jej modernizację Jedną z tradycji naszej biblioteki szkolnej jest impreza organizowana dla uczniów klas I w drugim semestrze nauki - "Pasowanie na czytelnika". Działalność biblioteki nie ogranicza się tylko do środowiska szkolnego. W ramach promowania czytelnictwa biblioteka przygotowuje uczniów do udziału w konkursach czytelniczych, literackich, recytatorskich i interdyscyplinarnych
PEDAGOG SZKOLNY
W szkole funkcję pedagog. Podstawowym zadaniem pedagoga jest zapewnienie pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom.
ü wyłania w drodze diagnozy uczniów wymagających szczególnej opieki
ü rozpoznaje przyczyn trudności
ü organizuje różne formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej
ü wspiera nauczycieli i rodziców w rozwiązywaniu problemów wychowawczych
ü podejmuje działania mediacyjne i interwencyjne w sytuacjach kryzysowych
współpracuje z instytucjami i organizacjami pracującymi na rzecz dziecka , z Policją, Sądem Rodzinnym i Nieletnich z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej, z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, Kuratorami Sądowymi.Organizuje i realizuje zajęcia z zakresu profilaktyki uzależnień głównie w kl. IV - VI. Zajęcia są prowadzone metodami aktywnymi, z wykorzystaniem różnorodnych, bogatych pomocy dydaktycznych do realizacji zajęć w zakresie profilaktyki.
ZWRÓĆ SIĘ DO PEDAGOGA SZKOLNEGO GDY:
- nie radzisz sobie z nauką
- masz kłopoty w domu
- nie potrafisz nawiązać kontaktu z rówieśnikami
- masz problemy osobiste i nie potrafisz sobie z nimi poradzić
- zastanawiasz się, którą szkołę wybrać
ZWRÓĆ SIĘ DO PEDAGOGA W KAŻDEJ SYTUACJI, JEŚLI TYLKO POTRZEBUJESZ WSPARCIA DOROSŁEJ OSOBY.
ZAPRASZAM DO WSPÓŁPRACY WAS DRODZY RODZICE
WSPÓLNIE BĘDZIEMY SZUKAĆ ROZWIĄZAŃ TRUDNYCH SYTUACJI WYCHOWAWCZYCH I WSPIERAĆ AKTYWNIE ŻYCIE DZIECI