Inrormujemy, że wiosenna przerwa świąteczna trwa w dniach 18.04 - 23.04 2019 r.
Podobnie jak Wy, my - nauczyciele, również jesteśmy rozczarowani i zaniepokojeni tym, co dzieje się obecnie w polskiej szkole. Strajkujemy, ponieważ nie chcemy, abyście Wy i przyszłe pokolenia uczniów płaciły za źle przygotowaną " reformę", nadmierne przeciążenie zbędnymi treściami nauczania. Ten strajk to kolejna trudna lekcja, której tematem jest przekazanie Wam, że zawsze trzeba walczyć o to, co w życiu jest ważne! Dla nas Wasza przyszłość jest najważniejsza! Być może, Wy również kiedyś będziecie musieli dokonać wyboru między " tym, co słuszne, a tym co łatwe". Łatwiej byłoby się poddać, zakończyć protest, poczuć się potrzebną częścią społeczeństwa, a nie marginalizowanym oraz krytykowanym jej odłamem. Walczymy dla Was o lepszą edukację dla polskiego społeczeństwa. Walczymy o to, by o przywilej pracy w szkole i uczenia Was zabiegali ludzie zdolni, ambitni i kreatywni. Chcemy, by już od dziś zawód nauczyciela cieszył się należnym szacunkiem i poważaniem. Liczymy na zrozumienie.
Z wyrazami szacunku nauczyciele Szkoły Podstawowej w Mroczkowie
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Mroczkowie informuje, iż w związku z przedłużającą się akcją strajkową pracowników oświaty, aż do odwołania nie będą odbywały się w naszej szkole zajęcia dydaktyczne.
Egzamin ósmoklasisty odbędzie się zgodnie z harmonogramem tj.
Dzień |
Przedmiot |
Godzina rozpoczęcia |
Czas trwania |
15 kwietnia poniedziałek |
Język polski |
9 00 |
120 minut |
16 kwietnia wtorek |
matematyka |
9 00 |
100 minut |
17 kwietnia środa |
język obcy nowożytny |
9 00 |
90 minut |
W przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, czas pracy z poszczególnymi arkuszami może zostać przedłużony:
· o 60 minut – w przypadku języka polskiego
· o 50 minut – w przypadku matematyki oraz
· o 45 minut – w przypadku języka obcego nowożytnego
Uczniowie klasy ósmej zgłoszą się do szkoły w powyższe dni między godzinę 8 15 a 8 30
W dniach, w których przeprowadzane są egzaminy ósmoklasisty pozostałym uczniom naszej szkoły przypadają dodatkowe dni wolne ustanowione przez dyrektora szkoły.
Ogłoszenie
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Mroczkowie informuje, iż zgodnie z Ustawą o systemie oświaty oraz wydanym na jej podstawie Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz.U. z 1992 r. Nr 36 poz. 155 ze zm. oraz Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 czerwca 2017 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizacji nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach ) w celu umożliwienie odbycia rekolekcji wielkopostnych przypadających w dniach 8, 9, 10 kwietnia 2019 r. w myśl § 10 ust. 1 ww. oraz na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1603)
Ustanawiam i przeznaczam trzy z ośmiu dodatkowych dni wolnych na organizacji Rekolekcji Wielkopostnych
Zgodnie z przepisami uczniowie uczęszczający na naukę religii organizowaną w szkołach publicznych uzyskują prawo do zwolnienia z zajęć szkolnych, aby uczestniczyć w trzydniowych rekolekcjach wielkopostnych.
Natomiast uczniom, którzy nie uczestniczą w rekolekcjach, szkoła zapewnia w tym czasie opiekę oraz zajęcia wychowawcze.
Opiekę nad uczniami w czasie rekolekcji zapewnia nauczyciele religii.
Szanowni Rodzice
uczniów naszej szkoły
W związku z brakiem porozumienia nauczycielskich związków zawodowych i rządu prawdopodobne jest, że od poniedziałku 8.04.2019 r. większość pracowników naszej szkoły przystąpi do strajku, co będzie oznaczało odwołanie zajęć.
Informujemy, że szkoła zapewni niezbędną opiekę nad uczniami w godzinach prowadzenia zajęć.
Egzamin ósmoklasisty odbędzie się zgodnie z harmonogramem.
Bardzo prosimy o wyrozumiałość i zrozumienie tej trudnej sytuacji. Na bieżąco będziemy informować Państwa o podejmowanych decyzjach na stronie internetowej szkoły oraz ogłoszeniach wewnętrznych.
Serdecznie zapraszamy Rodziców naszych uczniów na wywiadówkę, która odbędzie się dnia 6 lutego 2019 r.
Wywiadówka rozpocznie się od spotkania ogólnego w świetlicy szkolnej.
klasy 0-III godzina 15.30
klasy IV-VIII godzina 16.00
Ferie 2018/2019
Z okazji świąt Bożego Narodzenia kierujemy do uczniów i ich rodzin płynące z serca życzenia.By w Waszych domach zawsze gościła miłość i nadzieja, by czas Bożego Narodzenia stał się okazją do miłych spotkań w gronie najbliższych przy blasku choinki i dźwiękach kolęd. Niech zbliżający się wigilijny wieczór spowoduje spełnienie najskrytszych marzeń, a świąteczny czas pozwoli odpocząć po trudach codziennej pracy.
Życzą
Dyrektor, nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej w Mroczkowie.
Barbórka to Dzień Górnika – tradycyjne święto górnicze, obchodzone jest w Polsce 4 grudnia w dniu św. Barbary, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. Uczniowie klas 0-III dowiedzieli się jak ciężka i niebezpieczna jest praca w kopalni, oraz jak wiele zawdzięczamy pracującym górnikom. Przy okazji dowiedzieli się, że kolor pióropusza ( biały, czerwony, zielony, czarny) świadczy o randze górnika, oraz, że pióropusz to symbol miotełki, służącej dawniej do wymiatania pyłu węglowego.
W ramach realizacji projektu unijnego pod nazwą „Kompetencje kluczowe w teorii i praktyce” w dniu 8. 12. 2018 r. (sobota) w Szkole Podstawowej w Mroczkowie odbędą się dodatkowe zajęcia dla uczniów klas IV-VI wg. załączonego planu.
Klasa IV
8 30 – 10 00 Umiejętności społeczne
10 00 – 11 30 Robotyka
Klasa V
8 30 – 10 00 Robotyka
10 00 – 11 30 Umiejętności społeczne
Klasa VI
11 30 – 13 00 Robotyka
W ramach realizacji projektu unijnego pod nazwą „Kompetencje kluczowe w teorii i praktyce” w dniu
24. 11. 2018 r. (sobota) w Szkole Podstawowej w Mroczkowie odbędą się dodatkowe zajęcia dla uczniów klas IV-VI wg. załączonego planu.
Klasa VI
8 30 – 10 00 Robotyka
10 00 – 11 30 Umiejętności społeczne
Klasa V
8 30 – 10 00 Umiejętności społeczne
10 00 – 11 30 Robotyka
Klasa IV
11 30 – 13 00 Robotyka
W ramach realizacji projektu unijnego pod nazwą „Kompetencje kluczowe w teorii i praktyce” w dniu
27. 10. 2018 r. (sobota) w Szkole Podstawowej w Mroczkowie odbędą się dodatkowe zajęcia dla uczniów klas IV-VI wg. załączonego planu.
Klasa VI
8 30 – 10 00 Robotyka
10 00 – 11 30 Umiejętności społeczne
Klasa V
8 30 – 10 00 Umiejętności społeczne
10 00 – 11 30 Robotyka
Klasa IV
11 30 – 13 00 Robotyka
W ramach zajęć z robotyki – uczniowie konstruują, budują programują i wprawiają w ruch roboty z wykorzystaniem zaawansowanych zestawów klocków. Zajęć z robotyki to doskonała okazja do rozwinięcia kompetencji informatycznych i technicznych młodych konstruktorów, jest to również szansa na kształcenie twórczego myślenia oraz wyobraźni przestrzennej.
Warsztaty umiejętności społecznych - poprzez zabawę i grupowe zadania uczniowie będą doskonalić umiejętności komunikacyjne, rozpoznają i wykorzystują swoje mocne strony we wspólnym działaniu, nauczą się rozwiązywać konflikty i problemy w grupie. Ważnym elementem zajęć będzie poznanie własnych uczuć oraz sposobów radzenia sobie z silnymi emocjami.
Jubileusz stulecia Szkoły Podstawowej w Mroczkowie
Dwudziestego dziewiątego września 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Wojska Polskiego w Mroczkowie odbyła się uroczystość jubileuszu stulecia placówki. Uroczystość miała charakter lokalny, choć nie brakowało wielu znamienitych gości.
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą prowadzoną przez Księdza proboszcza Krzysztofa Sieczkę w miejscowym kościele. W mszy uczestniczył również Jego Ekscelencja ksiądz biskup Piotr Wojciech Turzyński
Kolejnym punktem uroczystości było odsłonięcie pamiątkowego obelisku ufundowanego przez mieszkańców Mroczkowa. Obelisk został wystawiony z czarnego granitu i usytułowany przy wejściu głównym do szkoły. Wzniesiono go pragnąc uczcić w ten sposób setną rocznicę powstania szkoły oraz stulecie odrodzenia państwa polskiego. Jest on wyrazem wdzięczności dla minionych pokoleń, które podjęły trud założenia szkoły Powszechnej w Mroczkowie w 1918 r. oraz zasłużonych w walce o niepodległość ojczyzny państwu Ludwice i Stanisławowi Wojtarowiczom. Na pamiątkowych tablicach umieszczono następujące napisy:
„By czas nie zaćmił i pamięć wróciła”
W HOŁDZIE PRZODKOM NASZYM, KTÓRZY TROSZCZĄC SIĘ O PRZYSZŁOŚĆ OJCZYZNY, ZAŁOŻYLI SZKOŁĘ PODSTAWOWĄ W MROCZKOWIE.
STANISŁAW WOJTAROWICZ 1897-1941
UCZESTNIK WOJNY POLSKO-BOLSZEWICKIEJ. BUDOWNICZY I KIEROWNIK SZKOŁY W MROCZKOWIE CZŁONEK ZWZ.
LUDWIKA WOJTAROWICZ 1901-1986 KIEROWNICZKA SZKOŁY, ORGANIZATORKA TAJNEGO NAUCZANIA. WIĘŹNIARKA OBOZÓW KONCENTRACYJNYCH W RAVENSBRÜCK I BUCHENWALDZIE.
Część oficjalna uroczystości oraz artystyczna została przygotowana przez Panią Agnieszkę Witkowską, która również czuwała nad przebiegiem uroczystości. Akademia rozpoczęła się od oficjalnego powitania gości oraz od wprowadzenia sztandaru szkoły, nie mogło zabraknąć też hymnu państwowego w wykonaniu uczniów oraz wszystkich zaproszonych gości. Kolejną część uroczystości stanowiły przemówienia zaproszonych gości i przyjaciół Szkoły Podstawowej w Mroczkowie. Przemawiali miedzy innymi Pani dyr. Janina Gajewska, Pan Wójt Mariusz Walachnia, przewodniczący Rady Gminy Bliżyn pan Tadeusz Łyjak, radny Mieczysław Bąk, dyrektorzy szkół z Odrowążka i Bliżyna oraz pani dyrektor GOK. Pan dyrektor Sylwester Koziński w swoim przemówieniu przybliżył historie szkoły oraz sylwetki swoich poprzedników. Odbyło się wręczenie okolicznościowych podziękowań za wkład i pracę na rzecz szkoły. Pani Izabela Celińska odczytała wzruszający list który wpłynął od Pana Adama Młodawskiego, byłego nauczyciela szkoły, który niestety nie mógł być obecny na uroczystości.
Po części oficjalnej odbyła się cześć artystyczna którą rozpoczął polonez w wykonaniu klas: pierwszej, drugiej oraz trzeciej. Uczniowie zostali wspaniale przygotowani przez wychowawczynie: Beatę Woźniak, Mariolę Okłę, Halinę Fidor wspomagane przez Magdalenę Szmalec. Następnie nasza absolwentka Magdalena Szmalec zaśpiewała wzruszającą piosenkę Michała Bajora „Twarze, twarze” podczas której była wyświetlana prezentacja multimedialna ukazująca byłych i obecnych nauczycieli.
Później odbyło się specjalne wydanie Teleexpressu w wykonaniu uczniów szkoły. W Teleexpressie została przybliżona historia oraz obecne życie szkoły. O oprawę muzyczną zadbała pani Joanna Kaluga, wraz z absolwentami oraz uczniami placówki. Szczególne emocje wzbudził występ męskiego trio w wykoaniu absolwentów szkoły Krystiana Adamczyka, Sławomira Dąbrowy i Jarosława Dąbrowy, którzy wykonali utwór „Deszcz jesienny”.
Na zakończenie uroczystości wszyscy goście zostali zaproszeni do wspólnego śpiewania i tańczenia przy piosence Andrzeja Rybińskiego „Nie liczę godzin i lat” podczas której wwieziono na salę ogromny tort dla wszystkich uczestników uroczystości. Cały przebieg uroczystości jubileuszowych prowadzony był przez Magdalenę Biegaj oraz Katarzynę Chrzanowską.
Po apelu zaproszeni goście mieli możliwość zwiedzenia okolicznościowych wystaw w salach lekcyjnych, dzięki którym można było cofnąć się w czasie i zobaczyć dawne podręczniki, przybory szkolne, lub być świadkiem uroczystości szkolnych oraz zostały przybliżone sylwetki sławnych absolwentów. Abiturienci mieli możliwość spotkania się w kawiarence absolwenta, gdzie mogli powspominać minione lata szkolne.
Po obchodach w szkole odbył…ł się bal absolwenta.