15 grudnia w naszej szkole odbyło się spotkanie z zawodnikami Akademii Holistycznej w Skarżysku-Kamiennej Kacprem Fidosem - absolwentem naszej szkoły, Dawidem Żakiem i Wiktorem Orynkiem oraz ich trenerem Krzysztofem Ogłozą. Inicjatorem spotkania był nauczyciel historii Roman Falarowski, a gościom za udział w spotkaniu i pokazy walki podziękował dyrektor szkoły Sylwester Koziński.
POKAZY WALK.
Cała szkoła wzięła udział w akcji „Psia gwizdka”, celem akcji była zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy dla piesków, które aktualnie znajdują się w schronisku. Udało nam się zebrać kilka kocy, kołdrę, sucha i mokra karmę oraz kilkanaście zabawek.
PSIA GWIAZDKA.
W Zameczku w dniu 7 grudnia odbyła się XI edycja bożonarodzeniowego konkursu recytatorskiego. W sumie w Galerii na parterze zaprezentowało się 39, recytatorów, którzy rywalizowali w czterech kategoriach wiekowych.
Czołowe miejsca zajęli:
Przedszkola
1. Julia Ołub
2. Julia Zagulska
3. Kamila Fidos (wszystkie z przedszkola w Mroczkowie – opiekun Marzena Tomaszewska)
Szkoły podstawowe – klasy 0-III
1. Lena Kowalik – SP Bliżyn (opiekun Iwona Wrona)
2. Jakub Fornal – SP Bliżyn (Wanda Czerwińska)
3. Julia Bernatem - SP Odrowążek (Bożena Kalarus) i Maria Gruszczyńska (SP Mroczków – Beata Woźniak)
Wyróżnienia: Alicja Skwarna (SP Bliżyn – Anna Smorąg) i Franek Bafian (SP Mroczków - Dorota Giermakowska)
Szkoły podstawowe – klasy IV-VI
1. Kinga Kowalicka – SP Mroczków (Magdalena Szmalec)
2. Mateusz Fornal – SP Bliżyn (Barbara Falarowska)
3. Ewa Adamczyk – SP Mroczków (Magdalena Szmalec)
Wyróżnienie: Maja Serek – SP Bliżyn
Barbórka to tradycyjne, polskie święto górnicze obchodzone 4 grudnia, w dzień św. Barbary, patronki górników. W dniu tego święta 4.12.2017 r. gościliśmy w naszej szkole górników p. Wacława Pejasa i Wiesława Kwapisza. W czasie spotkania z uczniami klas 0 – III opowiadali o trudnej i niebezpiecznej pracy górników, o tym jaką drogę musi pokonać węgiel, zanim trafi do naszych pieców. Podziękowaniem za przyjazd i życzeniami z okazji Barbórki zakończyliśmy spotkanie. Górnicy zaprezentowali się uczniom w swoim galowym stroju, czyli w mundurze i czako z pióropuszem.
Obchody Dnia Edukacji Narodowej
Program artystyczny z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotował z uczniami Panie: Izabelę Celińską i Magdalenę Biegaj.
Życzenia pracownikom oświaty przekazali zaproszeni goście: wójt Gminy Mariusz Walachnia, przewodniczący rady gminy Tadeusz Łyjak, ks. Proboszcz Krzysztof Sieczka oraz dyrektor szkoły Sylwester Koziński. Życzenia z okazji DEN złożyli również uczniowie oraz zaprosili pedagogów i pracowników szkoły na tort.
Na zakończenie dyrektor i zaproszeni goście pożegnali Danutę Rokita oraz Bogusławę Żak, które odeszły na emeryturę, zaś zebrani goście odśpiewali im „Sto lat”
Ślubowanie uczniów klasy I
14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej. Na tę okoliczność w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, którą obchodziliśmy w czwartek 12 października, uroczystość połączona była z równie ważnym wydarzeniem - ślubowaniem uczniów klas pierwszych.
Uczniowie klasy I złożyli uroczyste ślubowanie, następnie zostali pasowani na ucznia przez dyrektora Sylwestra Kozińskiego, a wychowawczyni Mariola Okła wręczyła im legitymacje szkolne.
Uczniami klasy pierwszej są:
Dziś w naszej szkole o godzinie 9 40 rozpoczął się turniej szachowy. W konkursie uczetniczą następujący uczniowie:
Wyniki konkursu
I miejsce - Klaudia Kaniewska klasa VII
II miejsce - Dominik Potępa klasa I
III miejsce - Adrian Adamczyk klasa V
14 grudnia 2017 r
godzina 15,30 klasy I-III i oddział "O"
godzna 16,00 klasy IV-VII
ZAPRASZAMY
Dnia 10 listopada 2017 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości obchodzonego na pamiątkę 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Część artystyczna została przygotowana przez uczniów klasy V i VII pod czujnym okiem wychowawców p. Agnieszki Witkowskiej oraz p. Moniki Dobrowolskiej, oprawę muzyczną przygotowała p. Joanna Kaluga. Akademia przede wszystkim miała przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Uczniowie recytowali wiersze, śpiewali pieśni patriotyczne oraz przedstawiali scenki, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość oraz ich najbliższych.
Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
Egzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone w podstawie w odniesieniu do wybranych przedmiotów nauczanych w klasach I–VIII. Po raz pierwszy egzamin zostanie przeprowadzony w roku szkolnym 2018/2019.
Szczegółowe informacje o zasadach przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty od roku szkolnego 2018/2019 są dostępne tutaj.
Do egzaminu ósmoklasisty przystępują:
Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.
Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej.
W latach 2019–2021 ósmoklasista przystępuje do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.:
Ósmoklasista przystępuje do egzaminu z jednego z następujących języków obcych nowożytnych: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego lub włoskiego. Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
Od roku 2022 ósmoklasista przystępuje do egzaminu z czterech przedmiotów obowiązkowych, tj.:
Więcej na
https://www.cke.edu.pl/egzamin-osmoklasisty/informatory/
Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. Wojaka Polskiego w Mroczkowie informuje, że inauguracja roku szkolnego 2017/2018 nastąpi w poniedziałek, 4 września 2017 r. o godz. 8.00 Mszą św. w Kościele NPMNP w Mroczkowie. Po nabożeństwie, o godz. 9.00, odbędzie się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego na sali gimnastycznej.
Serdecznie zapraszamy !
Dyrejktor, ks. prboszcz, nauczyciele i pracownicy szkoły.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka klas O-III Świętokrzyska Polana.
Dnia 20 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Bliżynie odbyły się eliminacje do szczebla wojewódzkiego Małego Konkursu Recytatorskiego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:
Maria Gruszczyńska klasa II
Samuel Boczek klasa II
Arkadiusz Śliwak klasa II
Uczniowie pięknie zaprezentowali poezję Jana Brzechwy, Hanny Niewiadomskiej,
Wandy Chotomskiej, Tadeusza Śliwiaka i Agnieszki Frączyk.
Niezwykle miło nam poinformować, że uczennica Marysia Gruszczyńska zwyciężyła w kategorii klas 0 – III. Dostała również nominację do udziału w eliminacjach wojewódzkich, które odbędą się
9 maja w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.
Uczestnikom gratulujemy prezentacji, a Marysi życzymy sukcesów na szczeblu wojewódzkim.
godzina 15,30 klasy I-III i oddział "O"
godzna 16,00 klasy IV-VI
Informacja dodatkowa
O godzinie 16,30 na sali gminastycznej odbędzie się spotkanie ogólne z osobami zaiterosownymi możliwościami uzskania dofinansowania ze środków Unii Europejskiej na Wytwarzanie i dystrybucję energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.
Wstępne założenia zakładają, że projekt polegał będzie na montażu różnych rodzajów instalacji Odnawialnych Źródeł Energii tj. instalacji kolektorów słonecznych do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, pomp ciepła i instalacji fotowoltaicznych zlokalizowanych na budynkach mieszkalnych położonych na terenie Gminy Bliżyn.
Przewidywane dofinansowanie wyniesie maksymalnie do 60% kosztów kwalifikowanych.
Bardziej szczegółowe informacje na temat projektu zostaną przekazane na zebraniu ogólnym, na które serdecznie zaprasza
Mariusz Walachnia Wójt Gminy Bliżyn.
Święto Wiosny. - Wiosna, wiosna w koło ….
Dnia 21 marca świętowaliśmy w naszej szkole „Pierwszy dzień wiosny”. Samorząd Uczniowski pod opieką p. Moniki Dobrowolskiej przygotował dzień pełen niespodzianek. Były piosenki, wiersze, skecze i zabawy o tematyce wiosennej, a poszczególne klasy miały elementy garderoby w kolorze wylosowanym wcześniej. Każda klasa chciała zaprezentować się jak najlepiej, ponieważ wszystkie konkurencje były tego dnia punktowane. Najwięcej punktów- kwiatków w Turnieju klas zdobyła klasa II, której wychowawcą jest p. Beatą Woźniak.
Tego dnia odbył się również konkurs „ Mam talent”. Wśród wykonawców serce publiczności podbiła Weronika Lasota z klasy „0 ”.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.
8 stycznia 2017 r. o godzinie 15 w Szkole Podstawowej w Mroczkowie otwarto dla zwiedzających wystawę poświęconą historii tutejszej parafii. Wystawa przygotowana została przez nauczycieli i uczniowie Szkoły Podstawowej w Mroczkowie pod bacznym okiem ks. Krzysztofa Sieczki. Na wystawie można było obejrzeć archiwalne zdjęcia, dokumenty (m.in petycję wiernych do władz kościelnych o powołanie parafii), stare zbytkowe już sprzęty codziennego użytku czy mszał z 1893 roku. Na zwiedzanie wystawy w mury naszej szkoły przybyli licznie mieszkańcy Mroczkowa i okolic, ale także m.in.: posłanki na Sejm Rzeczypospolitej panie: Maria Zuba i pani Marzena Okła Drewnowicz. Gościliśmy również Wicewojewodę Świętokrzyskiego pana Andrzeja Bętkowskiego, Starostę Skarżyskiego pana Jerzego Żmijewskiego, członków zarządu i radny Powiatu Skarżyskiego, panią Annę Leżańską i pana Mieczysława Bąka, Komendant Powiatowej Policji w Skarżysku Kamiennej pana inspektor Tomasz Śliwińskiego wraz z delegacją, przedstawicieli Nadleśnictwa Stąporków, panią Katarzynę Skarus dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury „Zameczek” w Bliżynie, Druhów i Druhny z OSP w Mroczkowie, Klub „Seniora”, Zespół Ludowy „Sobótka”, Wójta Gminy Bliżyn, pana Mariusza Walachnię, Przewodniczącego Rady Gminy, pana Tadeusza Łyjaka oraz radnych gminy Bliżyn. Na zwiedzanie wystawy przybył również biskup radomski ks. Henryk Tomasik i towarzyszący mu księża. Naszym szczególnym gościem była znana piosenkarka pani Helena Dzoka z domu Milopulos, powszechnie znana, jako Eleni, która przybyła do szkoły po zakończonym koncercie kolęd, które wykonywała w naszym kościele.