Towarzystwo Przyjaciół Dzieci – Oddział Gminny w Bliżynie 23 października na placu szkolnym SP w Mroczkowie podsumowało trwający od 4 września do 30 października projekt w ramach zadania publicznego współfinansowane ze środków Gminy Bliżyn
W dniu 10 października 2023 r. odbyło się uroczyste „Pasowanie na Ucznia” dzieci z klasy pierwszej. Pierwszoklasistów do tego wyjątkowego dnia przygotowała wychowawczyni klasy, pani Roberta Zaręba. Świadkami tego wydarzenia oprócz rodziców, nauczycieli i uczniów naszej szkoły byli także pan wójt Mariusz Walachnia oraz ksiądz proboszcz Krzysztof Sieczka. Ślubowanie poprzedził występ z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowany przez uczniów klasy czwartej i ich wychowawczynię, panią Magdalenę Biegaj.
W trakcie uroczystości zadaniem pierwszaków było m.in. zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy oraz udzielenie poprawnych odpowiedzi na szereg bardzo ważnych pytań, w tym pytań o naszą Ojczyznę. Następnie dzieci złożyły uroczyste ślubowanie na Sztandar Szkoły. Kolorowym ołówkiem aktu pasowania dokonał dyrektor szkoły – pan Sylwester Koziński. Na zakończenie ślubowania pierwszoklasiści otrzymali w prezencie dyplomy i legitymacje szkolne, a także upominki od Samorządu Uczniowskiego, rodziców i pana wójta. W ten sposób Paulina Bernatek, Liliana Kij, Kamil Król, Bartłomiej Świtoń oraz Miłosz Wróbel zostali włączeni do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej w Mroczkowie. Uroczystość uświetniono pamiątkowymi zdjęciami. Tego dnia swoje święto obchodzili również nauczyciele naszej szkoły. Pan wójt wręczył nagrody pani Halinie Fidor, a dyrektor szkoły swoim pracownikom. Także podczas tej wyjątkowej uroczystości uczniowie klasy czwartej otrzymali bezpłatne laptopy, które wręczył pan wójt. Prezent ten wynika z wejścia w życie ustawy o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli.
Roberta Zaręba
29 września na orliku przy szkole w Mroczkowie odbył się II Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Mroczkowie. W zawodach udział wzięły dwie drużyny poza gospodarzami: Szkoła Podstawowa w Bliżynie oraz Szkoła Podstawowa w Odrowążku.
Mecze rozgrywane były systemem każdy z każdym, trwały dwie połowy po piętnaście minut. Za obsługę sędziowską odpowiadał Kamil Siudak.
Samorząd Uczniowski przy SP w Mroczkowie przygotował dla wszystkich chłopców biorących udział w rozgrywkach słodki upominek z okazji Dnia Chłopaka.
Po rozegraniu wszystkich meczy, pierwsze miejsce i Puchar Dyrektora przypadł reprezentacji SP Mroczków, drugie miejsce wywalczyli uczniowie z SP Bliżyn, a trzecie miejsce zajęli uczniowie z SP Odrowążek.
Wręczenia medali i nagród indywidualnych dokonał dyrektor Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego Sylwester Koziński.
I miejsce
Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Mroczkowie w składzie:
Leonard Kowal, Paweł Kozłowski, Wiktoria Kaźmierczak, Alan Pawlikowski, Jan Adamczyk, Wiktor Kowal, Piotr Kubicz, Franciszek Bafian, Mateusz Połeć, Paweł Świtoń, Grzegorz Kubicz, Bartłomiej Michalski, Mikołaj Kruk, Jakub Fidos - opiekun Katarzyna Chrzanowska
II miejsce
Szkoła Podstawowa im. Generała Stanisława Maczka w Bliżynie w składzie:
Paweł Paszkiel, Franciszek Ołub, Maciej Żak, Kacper Kaczorowski, Marcin Barucha, Jakub Woźniak, Robert Durlik, Wojciech Żak – opiekun Beata Turek
III miejsce
Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Odrowążku w składzie:
Adam Mościński, Maciej Kołakowski, Natalia Wąsik, Kamil Łuczyński, Bartosz Gębski, Oskar Lisowski, Zuzanna Ślusarczyk, Nikola Dulęba, Nikola Stępień – opiekun Dorota Cukrowska
Najlepszym zawodnikiem turnieju został: Marcin Barucha SP Bliżyn
Najlepszym bramkarzem turnieju został: Franciszek Bafian SP Mroczków
Najsympatyczniejszą zawodniczką została: Natalia Wąsik SP Odrowążek
Najmłodszym zawodnikiem został: Leonard Kowal SP Mroczków
We wtorek, 19 września uczniowie klasy 7 i 8 ze Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Mroczkowie wraz z wychowawcami Moniką Dobrowolską i Katarzyną Chrzanowską oraz młodzi adepci piłki nożnej z Bliżyna wraz z rodzicami, udali się na mecz piłki siatkowej kobiet Polska – Kolumbia. Spotkanie było rozegrane na Atlas Arenie w Łodzi w ramach turnieju kwalifikacyjnego do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.
Celem wyjazdu było kształtowanie właściwej postawy kibica, rozpowszechnianie aktywnych, ciekawych i pozytywnych form spędzania czasu wolnego, integrację rówieśniczą oraz wzbudzenia zainteresowania dyscypliną sportową jaka jest siatkówka.
Spotkanie zakończyło się wygraną reprezentacji Polski 3:0 (25:21, 25:21, 25:13)
W dniu 08.09.2023 roku przy współudziale Dyrekcji szkoły, władz samorządowych, wójta Gminy Bliżyn Mariusza Walachni i proboszcza parafii Mroczków, Krzysztofa Sieczki ,odbyła się w naszej szkole akcja Narodowego Czytania powieści Elizy Orzeszkowej pt. „Nad Niemnem”.
Uczestników akcji Narodowego Czytania, zebranych w świetlicy szkolnej, powitał dyrektor szkoły Sylwester Koziński.
Uczennice klasy siódmej przedstawiły pokrótce historię tej akcji czytelniczej.
W dalszej części uroczystości, następnie wójt Mariusz Walachnia, wraz z uczennicami i pracownikami szkoły odczytał fragment powieści Orzeszkowej prezentujący wizytę Jana i Justyny u podnóża góry-Mogiły powstańców 1863 roku.
Z kolei ksiądz Krzysztof Sieczka zaprezentował zebranej młodzieży z klas IV-VIII fragment utworu, dotyczący wiary i religii.
Na zakończenie i dyrektor szkoły opowiedział uczestnikom spotkania o udziale w Powstaniu Styczniowym ludności z Mroczkowa i Gminy Bliżyn.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 w Szkole Podstawowej im. Wojska Polskiego w Mroczkowie
4 września 2023 r.
8.00. - msza święta w kościele parafialnym
9.00. - uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego na placu za szkołą.
Po wspólnym spotkaniu wychowawcy klas przejdą ze swoimi podopiecznymi do sal lekcyjnych.
Termin Egzaminów kl. 8
1. język polski – 14 maja 2024 r. (wtorek) – godz. 9:00
2. matematyka – 15 maja 2024 r. (środa) – godz. 9:00
3. język obcy nowożytny – 16 maja 2024 r. (czwartek) – godz. 9:00
Termin ogłaszania wyników: 3 lipca 2024 r.
Termin wydania zdającym zaświadczeń oraz informacji: 3 lipca 2024 r.
W dniu 22 czerwca 2023 roku grupa uczniów Szkoły Podstawowej w Mroczkowie pod opieką Katarzyny Chrzanowskiej uczestniczyła w rajdzie rowerowym.
Głównym celem rajdu było promowanie aktywnego trybu spędzania wolnego czasu oraz podziwianie piękna pobliskiej przyrody. Przystankiem docelowym była miejscowość Gilów, w której odbyło się ognisko połączone z pieczeniem pysznych kiełbasek.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy wytrwałości.
Dnia 20 czerwca 2023 roku uczniowie klas 4-8 Szkoły Podstawowej w Mroczkowie udali się na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Zwiedzili oni najciekawsze miejsca w stolicy, które zawsze przykuwają uwagę turystów.
Swoją przygodę w Warszawie uczniowie rozpoczęli od wizyty na Starym Mieście. To tutaj znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Tutaj też oczekiwała na nich pani przewodnik , z którą pomaszerowali pod Zamek Królewski. Następnie rozpoczęli jego zwiedzanie. Podziwiali piękne wnętrza i ekspozycje muzealne oraz poznali historię Zamku Królewskiego zbudowanego w stylu barokowo- klasycystycznym.
Następnym punktem na trasie wycieczki był Sejm RP . Uczniowie z zaciekawieniem słuchali przewodnika, który oprowadził ich po budynku Sejmu i przybliżył im jego historię. Opowiedział, w jaki sposób funkcjonuje współczesny parlament i jak powstaje ustawa. Zapoznał z pracą, obowiązkami i prawami parlamentarzystów.
Ostatnim punktem wycieczki była lekcja wychowania fizycznego w Hangarze 646, czyli Parku Trampolin. Uczniowie mieli tutaj możliwość sprawdzić swoją sprawność na zjeżdżalniach i trampolinach.
Po wizycie w restauracji McDonald’s wszyscy wrócili do domów. Uczniowie byli lekko zmęczeni, ale pełni wrażeń. Wizyta w stolicy okazała się dla nich ciekawą lekcją historii, kultury i sztuki. Z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.
Agnieszka Witkowska
Uroczyste pożegnanie klas ósmych - 23. 06. 2023 r., godzina 8.40
Zakończenie roku szkolnego klas 0 - 7:
8.00. - Msza święta w kościele parafialnym
8.40. - uroczyste zakończenie roku szkolnego w Szkole Podstawowej w Mroczkowie
Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej w Mroczkowie to tradycyjnie dzień sporu i zabaw. Nie inaczej było w tym roku. Oficjalnie rozpoczął dyrektor szkoły Sylwester Koziński, który złożył wszystkim dzieciakom najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Dziecka, do życzeń dołączył się ksiądz proboszcz Krzysztof Sieczka.Uczniowie przedszkola oraz wszystkich klas wzięli udział w rozgrzewce, następnie w zorganizowanych biegach przełajowych. Kolejno najstarsi uczniowie zmierzyli się w siatkówkę z drużyną nauczycieli i pracowników szkoły. W wolnych chwilach dzieci zabawiała animatorka czasu wolnego.
Wszyscy uczniowie mieli dodatkowy zapas energii, dzięki przygotowanym niespodziankom przez szkołę oraz Radę Rodziców - watę cukrową, napoje oraz burgery, natomiast ze stołówki szkolnej uczniowie odebrali pyszne lody. Opiekę nad dziećmi sprawowali wychowawcy klas a nad przebiegiem tego wyjątkowego dnia czuwała Katarzyna Chrzanowska.
Całości dopełniła piękna słoneczna pogoda. I tak święto każdego dziecka upłynęło w miłej i sympatycznej atmosferze.
Klasyfikacja biegów przełajowych
Przedszkole dziewczynki:
1.Kalina Adamczyk
2. Lena Gurzyńska
3. Gabrysia Jańczyk
Przedszkole chłopcy:
1. Jaś Misiowiec
2. Kacper Gawin
3. Bruno Witkowski
Zerówka dziewczynki:
1. Maja Kotwica
2. Paulina Bernatek
3. Laura Kwapisz
Zerówka chłopcy:
1. Miłosz Wróbel
2. Bartek Świtoń
3. Wiktor Fiałkowski
Klasa I-II dziewczynki
1. Zuzia Giermakowska
2. Oliwia Pela
3. Julka Ołub
Klasa I-II chłopcy
1. Lio Kowal
2. Dawid Podsiebierski
3. Milan Mastalerz i Wiktor Supernat
Klasa III-IV dziewczynki
1.Kamila Fidos
2. Wiktoria Skrok
3. Wiktoria Kaźmierczak
Klasa III-IV chłopcy
1. Paweł Kozłowski
2. Igor Telecki
3. Dawid Szmidt
Klasa V-VI dziewczęta
1. Gabriela Pisiakowska
2. Maja Bilska
3. Agata Półtorak
Klasa V-VI chłopcy
1. Wiktor Kowal
2. Piotr Kubicz
3. Paweł Świtoń
Klasa VII-VIII dziewczęta
1. Zuzanna Mołdawa
2. Julia Kotwica
3. Maria Gruszczyńska
Klasa VII-VIII chłopcy
1. Kacper Pela
2. Bartłomiej Michalski
3. Kuba Fidos
Serdecznie podziękowania dla firm wspierających nasze wydarzenie:BestTynk- Daniel Kowal, Dachy od A do Z Robert Adamczyk, Kancelaria prawna Marcin Bafian, KukiDachy Łukasz Połeć, Być Kobietą Emilia Osóbka, Sklep Spożywczy Ireneusz i Marzena Adamczyk, Fischer Automotive One, Nofar.
W środę 24 maja uczniowie klasy 6 i 7 ze Szkoły Podstawowej w Mroczkowie wraz z wychowawcami Katarzyną Chrzanowską i Monika Dobrowolską oraz młodzi piłkarze z Bliżyna wraz z rodzicami, wzięli udział w wyjeździe na mecz piłki siatkowej kobiet Polska – Francja, który został rozegrany w Hali Sportowo-Widowiskowej w Radomiu. Celem wycieczki było kształtowanie właściwej postawy kibica sportowego, propagowanie aktywnych, ciekawych i pozytywnych form spędzania czasu wolnego, dobrą zabawę w grupie rówieśniczej oraz wzbudzenia zainteresowania dyscypliną sportową jaka jest siatkówka. Wydarzenie rozpoczęło się odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. Podczas meczu kibicowaliśmy głośno, nie oszczędzając rąk i gardeł. Udało nam się obejrzeć pasjonujące spotkanie, zakończone wygraną Polski 3:0.
W dniach 15-22 maja dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w projekcie edukacyjnym dotyczącym pszczół.
Na początku podzieliły się swoją dotychczasową wiedzą na temat tych pożytecznych owadów oraz zadały pytania, na które chciałyby uzyskać odpowiedź podczas trwania projektu.
Uczniowie poznali budowę pszczoły miodnej oraz jej cykl rozwojowy – od jaja, przez larwę i poczwarkę do dorosłej pszczoły.
Z książek i filmów edukacyjnych dzieci dowiedziały się, jakie rodzaje pszczół mieszkają w ulu, jakie zadania mają robotnice, trutnie oraz królowa, czym różni się pszczoła od innych (podobnych) owadów oraz jak dbać o te bardzo pożyteczne stworzenia.
Najsmaczniejszym etapem projektu była degustacja różnego rodzaju miodu: nektarowo-spadziowego, faceliowego, gryczanego oraz „miodu sztucznego”. Następnie dzieci głosowały, który miód, ich zdaniem, jest najsmaczniejszy. Dyskutowały też o tym, czy miód i produkty pszczele są zdrowe dla człowieka. Ponadto uczniowie mieli możliwość zobaczyć z bliska oraz dotknąć arkusza wosku pszczelego (węzy pszczelej) oraz ramki, która wcześniej znajdowała się w ulu. Oglądały także grudki kitu pszczelego (propolisu), którym pszczoły uszczelniają ul.
Następnego dnia dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi hodowcy pszczół – bardzo chętnie przymierzały kapelusz pszczelarza. Dowiedziały się też jaka jest różnica między ulem i barcią oraz pszczelarzem i bartnikiem.
Był też czas na wykonanie pracy plastycznej – papierowych pszczółek, które pięknie udekorowały salę.
Po tygodniu przyszedł czas na podsumowanie projektu. Dzieci stworzyły lapbook, przy wykonywaniu którego mogły pochwalić się wiedzą zdobytą podczas trwania zajęć o pszczołach. Doskonaliły przy tym umiejętność selekcjonowania najważniejszych informacji oraz współpracy w grupie. Pracę można podziwiać na tablicy na korytarzu obok sali oddziału przedszkolnego.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w IV Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o kulturze Stanów Zjednoczonych FOCUS ON THE USA. Hasło przewodnie tegorocznej edycji konkursu brzmiało: „The colors of America”. Uczniowie poznawali „kolory” Ameryki w piętnastu odsłonach, m.in. muzykę, sport, środki transportu, atrakcje turystyczne, plaże czy parki narodowe. Organizatorem konkursu była Publiczna Szkoła Podstawowa w Zbludowicach wraz z Konsulatem Generalnym Stanów Zjednoczonych Ameryki w Krakowie. Konkurs objęty był również patronatem honorowym: Wojewody Świętokrzyskiego, Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Starosty Buskiego oraz Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój. Patronat medialny oraz opiekę medialną nad Konkursem sprawowało Radio Kielce, Echo Dnia Świętokrzyskie, Tygodnik Ponidzia oraz Telewizja Ponidzie i Portal Regionalny busko.com.pl. O tytuł laureata walczyło 51 uczniów klas siódmych i ósmych reprezentujących ponad 20 szkół podstawowe z całego województwa świętokrzyskiego. Finaliści zostali wyselekcjonowani w drodze dwuetapowych eliminacji spośród 122 zgłoszonych do udziału w Konkursie uczniów. Składająca się z pracowników Konsulatu Komisja Konkursowa sprawdziła wiedzę i umiejętności uczniów. Ideą przewodnią organizowanego od lat konkursu jest szerzenie znajomości kultury Stanów Zjednoczonych oraz propagowanie języka angielskiego. Okres przygotowawczy naszych uczniów do udziału w Konkursie obejmował pięć ostatnich miesięcy. W tym czasie język angielski stał się dla nich narzędziem poznania (a więc nie celem samym w sobie), a środkiem do osiągania wyższych celów poznawczych i edukacyjnych. Materiał źródłowy na podstawie którego uczniowie przygotowywali się do udziału w konkursie stanowiła publikacja „Zoom in on America” dostępna na stronie internetowej Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych pod adresem https://pl.usembassy.gov/pl/education-culture-pl/zoom-in-on-america/.
Konkurs został wpisany przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty do wykazu zawodów wiedzy, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej i uwzględniane w postępowaniu rekrutacyjnym do szkół średnich.
Otwarcia Konkursu dokonała Pani Dolores Prin, Konsul ds. Prasy i Kultury, a po wielu godzinach zmagań Pani Janina Galas koordynator Konkursu z ramienia Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie, ogłosiła wyniki Konkursu.
Wszyscy laureaci otrzymali podpisane przez Panią Konsul certyfikaty potwierdzające zwycięstwo oraz nagrody rzeczowe, których fundatorem byli: Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie oraz Rada Rodziców Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zbludowicach
Nasi uczniowie: Amelia Bartosiewcz, Maria Gruszczyńska i Zuzanna Więckowska otrzymali dyplomy uznania i nagrody rzeczowe. Gratulujemy !
Pierwszego dnia kalendarzowej wiosny – w ramach obchodów Pokazu Klasowych Talentów w Szkole Podstawowej w Mroczkowie, zorganizowano pokaz, podczas którego uczniowie zaprezentowali swoje pasje. Na scenie pojawili się tancerze, recytatorzy oraz wokalistki i kucharze. Nikomu z występujących nie można było odmówić talentu! Widzowie zaskoczeni byli różnorodnością występów oraz świetnym przygotowaniem artystów. Nic więc dziwnego, że wszyscy uczestnicy pokazu nagrodzeni zostali gromkimi brawami.
Pokaz Klasowych Talentów był połączony z Dniem Kolorowej Skarpetki. Jest to wydarzenie, które ma zwrócić uwagę całej społeczności szkolnej na inne ważne obchody tego dnia – Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Data nie jest przypadkowa: wada genetyczna powodująca zespół Downa związana jest z występowaniem w 21. parze trzeciego chromosomu – stąd 21 marca. Natomiast kolorowe skarpetki zakładamy z powodu kształtu chromosomu. Ich różnorodność i wielobarwność są wyrazem tolerancji.
Podczas obchodów Pierwszego Dnia Wiosny dyrektor Sylwester Koziński, wręczył uczniom nagrody za udział w konkursie plastycznym „Wiosenne kwiaty”. Do szkoły na ten wyjątkowy dzień został zaproszony Łukasz Świat, który przekazał uczniom podstawową wiedzę bokserską oraz poprowadził krótkie zajęcia ruchowe.
Za przygotowanie wydarzenia odpowiadał Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem Katarzyną Chrzanowską.