04.11.2022, 25 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Mroczkowie z klas 6-8, wzięło udział w wydarzeniu szkolnym o nazwie: „Wieczór w szkole”. O godzinie 18:00 uczniowie wraz z opiekunami: Katarzyną Chrzanowska, Moniką Dobrowolską i Joanna Kalugą, stawili się na placu szkolnym, aby spędzić czas w miłym towarzystwie. Rozpoczęto od zabawy – Magdalena Szmalec przygotowała dla młodzieży edukacyjny Escape Room, potem popląsali w skocznych rytmach, pograli w gry planszowe i z ogromnym apetytem spożyli pizzę. Wieczór ten był nie tylko okazją do spotkania integracyjnego, ale także był okazją do wspólnego obcowania z kulturą, uczniowie obejrzeli wybrany przez siebie film.
Młodzież szkolna miała możliwość do spędzenia czasu wolnego w szkole w trochę odmienny sposób niż tradycyjne siedzenie w ławkach. Stąd też poduszki, poduszeczki, kocyki, karimaty, materace, przytulanki tak, aby każdemu było wygodnie. Oczywiście obowiązywał luźny i wygodny strój co przedstawiają zdjęcia.
Celem tego przedsięwzięcia było dostarczenie uczniom chwil miłych i niezwykłych. Wspólne spędzenie wieczoru w szkole daje możliwość doskonałej rozrywki i relaksu. Działania zawarte w zajęciach wykorzystują naturalną aktywność młodzieży szkolnej. Poprzez uczestnictwo w zajęciach uczniowie zdobywają ciekawe doświadczenia, rozwijają wyobraźnię, kreatywność, a także wzmacniają więzi grupowe i poczucie wspólnoty. Podejmują różne wyzwania i uczą się współdziałania.
Katarzyna Chrzanowska
Od 6 września działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci i młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.
W przededniu uroczystości Wszystkich Świętych uczniowie klas 1-3 naszej szkoły złożyli kwiaty i zapalili znicze przy mogile żołnierza AK kpr. Feliksa Janasa ps. „SOŁTYK” oraz zamordowanych członków rodzin Janasów i Dobrowolskich.
To był dla nich pierwszy w życiu ważny egzamin i publiczny występ. 13 października podopieczni Haliny Fidor, uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej w Mroczkowie złożyli w obecności rodziców i całej społeczności szkolnej uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na ucznia. Aktu pasowania dokonał dyrektor szkoły Sylwester Koziński, pracownikom oświaty wójt gminy Mariusz Walachnia złożył najlepsze życzenia.
Przed ceremonią pasowania dzieci zaprezentowały bogaty program artystyczny. Po pasowaniu i ślubowaniu otrzymały moc prezentów: od wójta gminy, od Samorządu Uczniowskiego, które wręczyła Maja Osóbka, od szkoły oraz rodziców. Te ostatnie przekazały Agnieszka Połeć i Paulina Giermakowska.
Uczniami klasy I są: Samanta Balcerowska, Zuzanna Giermakowska, Amelia Jóźwik, Pola Połeć, Zuzanna Redzynia, Marcel Rokita, Julia Składanowska, Maksymilian Supernat, Liliana Szmidt oraz Weronika Szymoniak.
Na okoliczność Dnia Edukacji Narodowej wójt Mariusz Walachnia wręczył nagrody wójta dla Marioli Okły i dyrektora Sylwestra Kozińskiego, ten ostatni wręczył nagrody dyrektora dla: Izabeli Celińskiej, Katarzyny Chrzanowskiej, Moniki Dobrowolskiej, Haliny Fidor, Joanny Kaluga, Magdaleny Szmalec, Agnieszki Witkowskiej, Beaty Woźniak i Ewy Mastalerz.
28 października uczniowie klas 0 – 3 udali się do Skarżyska – Kamiennej, gdzie w Miejskim Centrum Kultury obejrzeli spektakl teatralny pt. „Calineczka” w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Spektakl oparty był na znanej baśni H. Ch. Andersena. Atrakcyjne widowisko słowno – muzyczne opowiadało o przygodach malutkiej dziewczynki Calineczki. Aktorzy wspaniale oddali charakter odgrywanych postaci. Piękna sceneria, barwne i śmieszne stroje, ciekawe teksty przeplatane były wesołymi, rytmicznymi piosenkami i tańcem. Bajka dostarczyła wszystkim przybyłym młodym widzom nie tylko rozrywki, ale miała także duże walory wychowawcze. Uczyła akceptacji, wytrwałości w dążeniu do celu i wiary w to, że dobro pokona zło. Spektakl wszystkim bardzo się podobał.
Podczas wyjazdu opiekę nad uczniami pełnili wychowawcy klas: Roberta Zaręba, Halina Fidor, Beata Woźniak i Mariola Okła.
18 października 2022 roku uczniowie klas IV – VIII ze Szkoły Podstawowej w Mroczkowie, wybrali się pociągiem na wycieczkę do Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku – Kamiennej. W muzeum znajduje się jedna z największej kolekcji militariów w Polsce. Nazwa muzeum upamiętnia bohaterstwo i poświęcenie członków organizacji konspiracyjnej „Orzeł Biały” z okresu II Wojny Światowej.
Młodzież rozpoczęła zwiedzanie udając się na plac o powierzchni ok. 1,5 ha, na którym zgromadzono eksponaty z czasów II wojny światowej i okresu PRL. Broń pancerna, czołgi, armaty, haubice, moździerze, pojazdy techniczne, działa samobieżne, samoloty, kuter torpedowy „Odważny” wzbudziły ogromną ciekawość. Do 31 I 1986 r. służył we Flotylli Okrętów, następnie przekazany został do muzeum. Atrakcją było zajęcie miejsca pilota samolocie transportowym IŁ-14.
Następnie uczniowie udali się do budynku, który był siedzibą zawiadowcy huty „Rejów” . Oprócz oglądania młodzież dowiedziała się, czym różni się pistolet od karabinu i co znaczą numery i symbole na nich umieszczone. Uczniowie rozpoznawali polskie, radzieckie i niemieckie mundury. Zainteresowanie wzbudził motocykl K – 750.
Kolejnym punktem wycieczki były warsztaty – „Od rycerza do żołnierza”. Uczniowie mogli się przekonać jak trudno oddycha się w masce gazowej, przymierzyć rycerską zbroję czy przekonać się jak ciężka jest różnego typu broń.
Przy ruinach Wielkiego Pieca Huty Rejów, zostało przygotowane ognisko dla uczestników wycieczki.
Kolejnie uczniowie wraz z opiekunami: Agnieszką Witkowską, Joanna Kalugą i Katarzyną Chrzanowską udali się na stację kolejową Skarżysko Milica, aby wrócić pociągiem do Sołtykowa.
21 października zakończył się konkurs plastyczny „JESIENNY JEŻYK”, organizowany przez świetlicę szkolną oraz Samorząd Uczniowski przy Szkole Podstawowej w Mroczkowie . W konkursie brały udział dzieci z klas 0 – 4, które dostarczyły prace do szkolnej świetlicy. Prace wykonane były różnymi materiałami, między innymi: kredkami, szyszkami, kasztanami, patyczkami, liśćmi, masą solną, itd.
Nie było łatwo zdecydować o miejscach 1 – 3, dlatego nagrodzono pierwsze cztery miejsca. Wpłynęło łącznie 15 prac. Prace były różnorodne, bardzo kreatywne i oryginalne. Wszystkie dzieci otrzymały drobny upominek za udział w konkursie.
Wyniki konkursu „JESIENNY JEŻYK”:
1 miejsce – Julia Zagulska III
2 miejsce – Amelia Kwapisz III
3 miejsce –Mateusz Dąbrowa 0
4 miejsce – Igor Bilski III
Wyróżnienia :
Lena Wróbel IV, Antoni Świstowicz III, Amelia Jóźwik I, Miłosz Wróbel 0, Liliana Kij 0, Maja Kotwica 0, Pola Połeć I, Zuzanna Redzynia I, Julia Składanowska I, Marta Gruszczyńska, Amelia Składanowska II.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy pomysłów i kreatywności.
Koordynatorami konkursu była Katarzyna Chrzanowska oraz Magdalena Szmalec.
Drodzy Państwo, pragniemy poinformować, że nasza szkoła dołączyła do grona szkół zbierających TALENCIAKI. Jeżeli chcielibyście Państwo przekazać kupon na rzecz naszej szkoły należy wpisać nazwę (jak poniżej na zdjęciu), wybrać województwo, natomiast w miejscu „Miasto/gmina” wybrać miejscowość Mroczków. Z góry dziękujemy za wsparcie naszej placówki TALECIAKAMI.
Ten dzień na długo zostanie w pamięci uczniów klas 1 – 3, którzy udali się na wycieczkę do Miasta Przygód - parku rozrywki Mandoria w Rzgowie koło Łodzi. To urocze miasteczko oferuje odwiedzającym potężną dawkę adrenaliny w postaci: roller-coasterów, szalup, olbrzymiego okrętu wirującego nad portem, karuzel, gigantycznej zjeżdżalni, Latarni Leonarda, labiryntu luster i wielu innych urządzeń do wspaniałej zabawy i ekscytujących odkryć, z których wszyscy chętnie i wielokrotnie korzystali w ciągu pięciogodzinnego pobytu. To także miejsce na edukację. Uczniowie wzięli udział w warsztatach „Historia pieniądza”, zakończonych samodzielnym wybijaniem monety oraz seansie 3D w kinie sferycznym, podczas którego w ciekawej i angażującej formie przyrodniczego filmu animowanego zdobyli informacje na temat pór roku. Wycieczka była bardzo udana. Wszyscy wrócili uśmiechnięci i zadowoleni.
XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia pod hasłem
„ Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”
7 października 2022 roku już po raz czwarty nasza szkoła włączyła się w akcję Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Uczniowie nadrabiają „tabliczkowe” zaległości, a dorośli dają przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.
Koordynatorami całego przedsięwzięcia na terenie szkoły były p. Monika Dobrowolska i p. Mariola Okła.
Przez cały tydzień poprzedzający konkurs odbywały się w szkole zabawy matematyczne : „Hasło dnia”, „Marmur”, „Wieża matematyczna” oraz wiele zabaw z wykorzystaniem Kart Grabowskiego. W zabawach brali udział wszyscy chętni uczniowie i pracownicy szkoły. Tabliczka mnożenia przypominana była w trakcie przerw, zajęć świetlicowych oraz na zajęciach lekcyjnych gdzie uczniowie rozwiązywali rebusy, szarady i zagadki matematyczne.
W piątek do zabawy przyłączyły się wszystkie klasy począwszy od przedszkolaków, a kończąc na uczeniach najstarszych z klasy 8. Najmłodsi, którzy jeszcze nie mieli nic wspólnego z tabliczką mnożenia wypełniali karty pracy , a pozostali przystąpił do egzaminu walcząc o tytuł EKSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA.
Na wyróżnienie zasługują uczniowie klasy 3, którzy licznie przystąpili do egzaminu mimo, że tabliczka mnożenia obowiązuje ich tylko w zakresie 50.
Cieszy nas również fakt, że nawet uczniowie klasy 2 pokazali swoją odwagę i odpowiadali na forum szkoły z tabliczki mnożenia w zakresie 30.
Do egzaminu przystąpiło 38 uczniów ,przy czym tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia otrzymało blisko 70% zdających uczniów z klas 3-8.
Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, a wspólna zabawa zachęciła ich do dalszej nauki.
WIELKIE GRATULACJE !
Za rok ponownie włączymy sie do zabawy.
Dnia 30.09.2022 na boisku przy Szkole Podstawowej w Mroczkowie odbył się turniej chłopców w piłkę nożną. W zawodach wzięły udział trzy drużyny: gospodarz SP Mroczków oraz SP Bliżyn i SP Odrowążek. Mecz otwarcia rozegrała Szkoła Podstawowa w Mroczkowie, pokonując SP Odrowążek 2:0. Jedną bramkę zdobył Piotr Kubicz po dograniu Wiktora Kowala, drugie trafienie było samobójcze. W przerwie pomiędzy meczami, zawodnicy otrzymali słodki upominek z okazji Dnia Chłopaka. Kolejne spotkanie pomiędzy SP Bliżyn i SP Odrowążek obfitowało w zdobycze bramkowe. Cztery trafienia na swoim koncie zanotował Filip Cukrowski, pomimo iż świetnie w bramce spisywał się bramkarz SP Odrowążek - Jakub Lisowski (4:0). Ostatni mecz okazał się spotkaniem decydującym o pierwszym miejscu. SP Mroczków zagrało z SP Bliżyn bardzo emocjonujące zawody. Były piękne strzały, robinsonady, podania i walka fair play. Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył kapitan SP Mroczków - Samuel Boczek. Pamiątkowe dyplomy oraz nagrody indywidualne wręczył dyrektor Szkoły Podstawowej w Mroczkowie Sylwester Koziński.
Najlepszy zawodnik: Wiktor Kowal (SP Mroczków)
Najlepszy strzelec: Filip Cukrowski (SP Bliżyn)
Najlepszy bramkarz: Jakub Lisowski (SP Odrowążek)
I miejsce - SP Mroczków
Franciszek Bafian (BR), Piotr i Grzegorz Kubicz, Kacper Pela, Bartłomiej Jóźwik, Paweł Świtoń, Dominik Potępa, Filip Kaniewski, Jan Adamczyk, Wiktor Kowal, Mikołaj Kruk, Samuel Boczek (K), Bartłomiej Michalski. Opiekun Katarzyna Chrzanowska
II miejsce – SP Bliżyn
Opiekunowie Dorota Cukrowska i Robert Jurkiewicz
III miejsce – SP Odrowążek
Opiekun Danuta Zarzycka
29 września nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Wydarzenie poprowadziła bibliotekarka Pani Magdalena Szmalec, która we współpracy z wychowawcami przygotowała fragmenty książek czytane uczniom podczas klasowych spotkań. Dodatkową atrakcją były krzyżówki i łamigłówki tematyczne. Nie zabrakło również Misia Teodora i jego walizki, w której uczniowie poszukiwali odpowiedzi na zagadki. Warto podkreślić, że Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Zachęcanie do czytelnictwa dzieci i młodzieży niesie ze sobą wymierne korzyści, ponieważ taka forma aktywności stymuluje rozwój uczniów, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom koncertu i życzymy dalszych sukcesów. Opis oraz galeria zdjęć z przebiegu koncertu znajduje się pod linkiem poniżej.
15 września 2022 roku uczniowie klas IV, V, VI, VII, VIII ze Szkoły Podstawowej w Mroczkowie wraz ze swoimi wychowawcami pojechali na wycieczkę do Łodzi. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie łódzkiego ZOO. Uczniowie mogli zobaczyć pawilon orientarium poświęcony faunie i florze Azji Południowo - Wschodniej, w którym zamieszkuje blisko 35 gatunków zwierząt oraz 180 gatunków ryb. Dużą atrakcją było przypatrywanie się karmieniu słoni indyjskich – na powierzchni i w wodzie.
Drugim punktem programu była zabawa w parku rozrywki Mandoria w Rzgowie pod Łodzią. Uczniowie skorzystali z wielu atrakcji w Mieście Przygód np. roller-coastersu- Merkant, labiryntów, zjeżdżalni na sześć torów- Barbakan, karuzeli z łódkami na wodzie –Rybak Bartek oraz karuzeli Magiczne Rowery-Latarnia Leonarda oraz z wielu innych. To tutaj renesansowa Europa łączy się z nowoczesnością, a XVI-wieczne miasto handlowe zmienia się w Park Rozrywki. Uczniowie poczuli się jakby przenieśli się w czasie. Jednak nie sama zabawa towarzyszyła uczniom, brali oni udział w warsztatach „Historia pieniądza” zakończonych wybijaniem monet oraz oglądali seans w kinie sferycznym 3D, pt. „Zaczarowany globus”.
Młodzi uczestnicy poznali sposoby spędzania wolnego czasu w ciekawy sposób. Zadaniem tego aktywnego wypoczynku było rozwijanie samodyscypliny, samokontroli, bezpieczeństwo własne i kolegów oraz integracja uczniów
7 września obchodzony był Światowy Dzień Fair Play, ustanowiony w 2020 przez Międzynarodowy Komitet Fair Play. To inicjatywa mająca na celu promocję zasad fair play oraz wartości etycznych w sporcie i w życiu.
Do akcji Bieg Fair Play PKOl 2022 włączyli się uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Mroczkowie. Inicjatywa odbyła się w dniu 13 września. Dystans biegu dobierany był indywidualnie do możliwości danej grupy biegaczy. Ideą wydarzenia nie jest bicie rekordów. Celem akcji jest propagowanie idei fair play wśród jak największej liczby uczniów. Koordynatorem wydarzenia #BiegFairPlay była Katarzyna Chrzanowska.
W niedzielę 11 września mieszkańcy Mroczkowa świętowali Dożynki. Po Mszy św. dziękczynnej barwny korowód dożynkowy ze śpiewem przybył do naszej szkoły, gdzie mieszkańcy obejrzeli przedstawienie obrzędowe zatytułowane „Wesele Świętokrzyskie” w reżyserii byłego nauczyciela naszej szkoły Pana Adama Młodawskiego. Głównym organizatora przedstawienia było Stowarzyszenie nad górną Kamienną. Wszystkich przybyłych w imieniu stowarzyszenia powitał prezes Pan Gabriel Paduszyński, w tym współorganizatora, wójta Mariusza Walachnię i wielu innych znakomitych gości.
O dawnych obrzędach weselnych i o widowisku „Dawne wesele” mówiła Pani Halina Fidor wychowawczyni klasy I, a Adam Młodawski - reżyser wspominał, że już w 1995 roku z zespołem „Sobótka” wyreżyserował podobne przedstawienia weselne, które w 1995 i 1996 roku zdobyły główne nagrody na Buskich Spotkaniach z Folklorem.
Zebrani nagrodzili występ gromkimi brawami, a reżyserowi Adamowi Młodawskiemu gromko odśpiewali sto lat. Przedstawienie „Dawne Wesele” pokazywane było już siedem razy, także poza terenem gminy, a 25 września pokazane zostanie w Muzeum Wsi Kieleckiej – Parku Etnograficznym w Tokarni.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Podstawowej im. Wojska Polskiego w Mroczkowie:
8.00. - msza św. w kościele parafialnym
9.00. - uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego na placu szklonym lub w sali gimnastycznej (w przypadku złych warunków atmosferycznych).
Po wspólnym spotkaniu wychowawcy klas spotkają się ze swoimi uczniami w salach lekcyjnych.
Kalendarz roku szklonego 2022/23
Rozpoczęcie zajęć dydaktyczno-wychowawczych - 1 września 2022 r.
Zimowa przerwa świąteczna - 23 - 31 grudnia 2022 r.
Ferie zimowe - 30 stycznia - 12 lutego 2023 r.
Wiosenna przerwa świąteczna - 6 kwietnia – 11 kwietnia 2023 r.
Egzamin ósmoklasisty - 23 - 25 maja 2023 r.
Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach - 23 czerwca 2023 r.
Termin ogłaszania wyników egzaminu ósmoklasisty, w tym termin przekazania wyników szkołom - 3 lipca 2023 r.
Termin wydania zaświadczeń zdającym egzamin ósmoklasisty - 6 lipca 2023 r.
Oprócz wyżej wymienionych dni wolne w roku szkolnym 2022/23 wypadną także podczas świąt państwowych i kościelnych. Są nimi: