Za nami eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej - Młodzież zapobiega pożarom. Ich zwycięzcy reprezentowali Gminę Bliżyn na eliminacjach powiatowych, które odbyły się 22 kwietnia.
24 marca 2022 r. w Szkole Podstawowej w Bliżynie przeprowadzone zostały eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej - Młodzież zapobiega pożarom. Była to już XXIX edycja tego turnieju na terenie Gminy Bliżyn. Turniej rozegrano w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-IV i klasy V-VIII. Łącznie rywalizowało 21 uczniów ze wszystkich szkół z terenu gminy. Uczestnicy mieli do rozwiązania test składający się z 20 pytań. Prace oceniało jury w składzie Rafał Maciejczak i Piotr Dudek z KP PSP Skarżysko-Kam. W klasach I-IV:
I miejsce zajął Oskar Lisowski (SP Odrowążek, opiekun Katarzyna Majstrak),
II miejsce Maciek Orliński (SP Bliżyn, opiekun Beata Jabłońska),
III miejsce Maksymilian Pluta (SP Bliżyn).
Natomiast w kategorii klasy V-VIII
I I miejsce zajęła Jagoda Jarosz (SP Sorbin, opiekun Henryk Żak),
II miejsce Ewa Adamczyk (SP Mroczków, opiekun Halina Fidor),
III miejsce Małgorzata Jarosz (SP Sorbin).
Nagrody rzeczowe w postaci sprzętu turystyczno-sportowego, ufundowanego przez Gminę Bliżyn, wręczył Wójt Gminy Mariusz Walachnia. Podczas uroczystego podsumowania turnieju obecni byli również opiekunowie uczniów, dyrektor SP Bliżyn Grzegorz Jędrzejczyk, SP Mroczków Sylwester Koziński i komendant gminny OSP Zdzisław Kuźdub. Zwycięzcy turnieju reprezentowali Gminę Bliżyn podczas finału powiatowego, który odbył się w dniu 22 kwietnia 2022 r. ((jaki) Samorządowy Informator Gminy Bliżyn marzec/kwiecień 2022).
ELIMINACJE POWIATOWE OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ
22 kwietnia 2022r. w budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej odbyły się eliminacje szczebla powiatowego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”. Organizatorem eliminacji powiatowych jest Komenda Powiatowa PSP w Skarżysku-Kamiennej, Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP oraz Starostwo Powiatowe. W współorganizację jak co roku włączyło się Nadleśnictwo Skarżysko.
Turniej oficjalnie rozpoczął Komendant Powiatowy PSP w Skarżysku-Kamiennej st. bryg. Marcin Machowski, który życzył uczestnikom trafnych odpowiedzi i znalezienia się w gronie laureatów. W konkursie wzięło udział 31 uczestników podzielonych na 3 grupy wiekowe: szkoły podstawowe klasy I-IV, szkoły podstawowe klasy V-VIII oraz ostatnią grupę stanowiły szkoły ponadpodstawowe.
Turniej cieszył się dużym zainteresowaniem, o czym świadczy ilość uczestników. Poziom wiedzy zaprezentowanej przez młodzież biorącą udział w turnieju był niezwykle wysoki i wyrównany. Kiedy emocje opadły uczestnicy turnieju zostali zaproszeni przez strażaków na herbatę i pączki. W oczekiwaniu na wyniki i podsumowanie turnieju ratownicy z JRG Skarżysko-Kamienna przygotowali dla dzieci pokaz z zakresu udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz pokazy sprzętu pożarniczego. Na zakończenie turnieju Komendant Powiatowy PSP w Skarżysku-Kamiennej st. bryg. Marcin Machowski podziękował uczestnikom za udział w turnieju, sponsorom za ufundowanie nagród i odczytał nazwiska laureatów tegorocznej edycji konkursu na szczeblu powiatowym w poszczególnych grupach wiekowych.
Po krótkim podsumowaniu, w którym głos zabrali: Pan Artur Berus - Starosta Skarżyski wraz Panią Małgorzatą Miller - Naczelnikiem Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa oraz Pan Michał Farys – Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Skarżysko przystąpiono do najprzyjemniejszej części turnieju, czyli wręczenia zwycięzcom okolicznościowych dyplomów oraz wspaniałych nagród rzeczowych.
Nagrody rzeczowe ufundowane zostały przez Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej oraz Nadleśnictwo Skarżysko. Sklep Castorama w Skarżysku-Kamiennej ufundował upominek dla najmłodszego konkursowicza (torba sportowa wraz ze sprzętem sportowym). Poczęstunek dla uczestników i opiekunów ufundował sklep Supeco w Skarżysku-Kamiennej. Upominki dla wszystkich uczestników ufundował Andrzej Bętkowski - Marszałek Województwa Świętokrzyskiego. Wszyscy uczestnicy dostali również ufundowaną przez Starostwo Powiatowe książkę pt. „Piękne, Rzadkie i Chronione – Część IX”. Dodatkowo zwycięzcy w każdej grupie wiekowej otrzymali książkę pt. „Dąb Bartek nasz wspólny znajomy”. Książki zostały przekazane przez Nadleśnictwo Zagnańsk.
Wyniki konkursu:
Szkoły podstawowe klasy I-IV:
1 miejsce – Julia Karczewska uczennica Prywatnej Szkoły w Skarżysku-Kamiennej
2 miejsce – Kamil Kołek uczeń Prywatnej Szkoły w Skarżysku-Kamiennej
3 miejsce – Oskar Lisowski uczeń Szkoły Podstawowej w Odrowążku
Szkoły podstawowe klasy V-VIII
1 miejsce – Konrad Karczewski uczeń Prywatnej Szkoły w Skarżysku-Kamiennej
2 miejsce – Ewa Adamczyk uczennica Szkoły Podstawowej w Mroczkowie
3 miejsce – Kamil Kwiatkowski uczeń Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łącznej
Szkoły ponadpodstawowe:
1 miejsce – Jakub Solarz uczeń II LO im. A. Mickiewicza w Skarżysku-Kamiennej
2 miejsce – Jakub Kowalik uczeń Zespołu Szkół Transportowo - Mechatronicznych w Skarżysku-Kamiennej
3 miejsce – Aleksandra Skórkiewicz uczennica I LO im. J. Słowackiego w Skarżysku-Kamiennej
Najmłodszym uczestnikiem turnieju okazała się Julia Karczewska uczennica Prywatnej Szkoły Podstawowej w Skarżysku-Kamiennej.
Gratulujemy zwycięzcom, natomiast finalistom w każdej grupie wiekowej życzymy powodzenia w eliminacjach wojewódzkich
(Tekst: mł. bryg. Marcin Kuźdub - KP PSP w Skarżysku-Kamiennej Zdjęcia: Archiwum KP PSP w Skarżysku-Kamiennej)
11 kwietnia 2022 w Szkole Podstawowej nr 25 im. Kornela Makuszyńskiego w Kielcach odbył się Wojewódzki Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt klas 4-5 organizowany przez Sport CK. Zaproszenie przyjęło aż 16 drużyn z naszego województwa. Do rozgrywek przystąpiły dziewczęta z Kielc, Pińczowa, Włoszczowy, Buska-Zdrój, Zbludowic i SP Mroczków. Rozgrywki przeprowadzone były w czterech grupach. Drużyna SP Mroczków rywalizowała w grupie D mierząc się z SP Pińczów, SP 25 Kielce, SP Busko. Szkoła Podstawowa w Mroczkowie występowała w składzie: Bilska Maja, Łukomska Gabriela, Pisiakowska Gabriela, Podsiebierska Klaudia. Opiekun: Katarzyna Chrzanowska
Pomimo tego, że dziewczęta nie dotarły do finału, w każdym meczu zostawiły dużo serca. Po udanych akcjach, ręce same składały się do oklasków.
Program wyjazdu uczniów SP Bliżyn i SP Mroczków
do Państwowego Muzeum Obozu Auschwitz-Birkenau w dniu 20 kwietnia 2022 r./zajęcia studyjne/:
545 – wyjazd z parkingu spod szkoły w Mroczkowie
600 – wyjazd z parkingu koło remizy strażackiej w Bliżynie
- w trakcie jazdy do Oświęcimia, krótka przerwa śniadaniowa
1030 – przybycie do Muzeum w Oświęcimiu
1115 – 1450- - zwiedzanie ogólne „Auschwitz – Birkenau” (w dwóch grupach)
- krótka przerwa na posiłek
1600 – 1730 – warsztaty w dwóch grupach prowadzonych przez aktorów Centrum Edukacji „Stary Teatr” w Oświęcimiu (1 gr. – Joanna Wija i 2 gr. – Alicja Wójcik)
- posiłek w barze lub restauracji
2000 – 2100 – powrót do domu /odbiór z tych miejsc z których uczniowie byli zabierani/
Kierownik wycieczki: Roman Falarowski (telefon – 695630987)
UWAGI !!!!!
- zabrać dokument tożsamości
- zabrać lekarstwo przeciwko chorobie lokomocyjnej lub inne (opiekunom nie wolno podawać uczniom)
- plecak lub torba o rozmiarach(30*20*10 cm)
- zabrać materiały pisarski (zeszyt/notatnik i długopis)
- parasolka lub płaszcz przeciwdeszczowy
- zapoznać się z regulaminem zwiedzania Muzeum http://visit.auschwitz.org/regulamin
- poczytać sobie w Internecie i książkach o narodowym socjalizmie (faszyzmie niemieckim)
- opłata 50 zł. dotyczy przejazdu; pożywienie we własnym zakresie/zabrać ze sobą/
W związku z dramatycznymi wydarzeniami na Ukrainie postanowiliśmy zorganizować zbiórkę pieniężną, aby pomóc Ukraińcom. Zachęcamy całą społeczność szkolną do udzielenia wsparcia ogarniętej wojną Ukrainie.
Od czwartku, 27 stycznia do 27 lutego br. wszyscy uczniowie klas 5-8 szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych będą mieli zajęcia w formie zdalnej. Przedszkolaki i uczniowie klas 1- 4 szkół podstawowych będą kontynuowali kształcenie w trybie stacjonarnym.
Serdeczne życzenia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia wypełnionych radością i miłością, niosących spokój i odpoczynek oraz szczęśliwego Nowego Roku 2022 pełnego optymizmu, ciepła, szczęścia i nadziei składają”
Dyrektor, Nauczyciele i Pracownicy Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Mroczkowie
Zimowa przerwa świąteczna trwać będzie od 23-31 grudnia 2021 r.
W okresie nauki zdalnej nie zmienia się termin zimowej przerwy świątecznej zaplanowanej na okres od 23 do 31 grudnia 2021 r.
Oznacza to, że przez 3 dni poprzedzające święta, od 20 do 22 grudnia, a także w okresie po świętach (3-5 i 7 stycznia) – nauka będzie odbywała się w sposób zdalny. Po 9 stycznia 2022 r. nastąpi powrót do nauczania stacjonarnego.
Dodatkowe dni wolne tzw. „DYREKTORSKIE” zaplanowano następująco:
29 kwietnia (piątek)
2 maja (poniedziałek)
24 maja (wtorek) egzamin klasy 8 j. polski
25 maja (środa) egzamin klasy 8 matematyka
26 maja (czwartek) egzamin klasy 8 język obcy nowożytny
17 czerwca (piątek)
Minister Zdrowia informuje, że na podstawie zalecenia Zespołu ds. Szczepień Ochronnych wraz ze zmianą w rejestracji szczepionki Comirnaty (Pfizer-BioNTech) od 14 grudnia 2021 r. rozpoczną się szczepienia w grupie dzieci 5-11 lat.
Skierowanie na szczepienie dzieci z grupy 5-11 lat jest wystawiane automatycznie przez system od dnia 12.12.2021 r. z chwilą ukończenia przez dziecko 5 r.ż.
Do 14.12.2021 r. punkty szczepień powinny wystawić dedykowane terminy zewnętrzne w e-rejestracji (oznaczone: kwalifikacja lekarska oraz Pfizer 10 mcg – na tak oznaczone terminy możliwe jest zapisanie dzieci z grupy 5-11). Dopuszczone kanały rejestracji na szczepienie: 989, e-Rejestracja w tzw. krótkiej ścieżce (bez logowania Profilem Zaufanym dlatego też możliwy jest zapis tylko na 1 dawkę), punkty szczepień oraz kanały automatyczne.
Drodzy Rodzice
W związku z zaleceniami Ministerstwo Zdrowia z dnia 7 grudnia 2021 r. MEiN zawiesza nauczanie stacjonarne w szkołach podstawowych i szkołach ponadpodstawowych na okres od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. Przedszkola i żłobki pracują w trybie stacjonarnym. Po tym okresie uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych wrócą do nauki stacjonarnej.
W dniu 25.11.2021 r. w budynku Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Mroczkowie odbył się Dzień Pamięci o Bliżyńskich Żydach w ramach projektu Akademia Opiekunów Pamięci pod przewodnictwem Muzeum Żydowskiego "Galicja" w Krakowie. Inicjatorem i współorganizatorem spotkania historycznego był Roman Falarowski. Wzięli w nim udział uczniowie klas V - VIII. Spotkanie rozpoczęło się od mini sesji popularno-naukowej w klasie VIII w sali lekcyjnej. Uczniowie zaprezentowali "na żywo" scenkę rodzajową związaną z zabawą w chowanego. Silnie zaakcentowano wybór parapołki przez wierszyk-wyliczankę: "Szły Żydy przez piekło./O Holender jak tam ciepło./ Wszystkie Żydy wyzdychały. Został jeden Żyd,/co im gacie szył." Po niej Roman Falarowski przedstawił zebranym dzieje bliżyńskich Żydów i getta w latach 1939 - 1942. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły mogli zwiedzić okolicznościową wystawę poświęconą religii, kulturze i dziejom Narodu Wybranego. Końcowym elementem obchodów Dnia Pamięci o Bliżyńskich Żydach było zapalenie symbolicznego znicza przez przedstawicieli uczniów, a który ma być umieszczony w nieoznakowanym miejscu pochówku około 50 Żydów nad rzeką Kamienną we wsi Wojtyniów.
28 września 2021 r. uczniowie klas 1-3 wybrali się na wycieczkę do Kielc.
Celem wyprawy było zwiedzanie Rezerwatu Przyrody Nieożywionej Kadzielnia
i zabawy w Parku Rozrywki FlySky.
Kielecka Kadzielnia to rezerwat przyrody i jedno ze wzgórz Pasma Kadzielniańskiego. Dawny kamieniołom, zbudowany z wapieni. Główną jego częścią jest tzw. Skała Geologów, wokół której przygotowano liczne ścieżki spacerowe. Przy pięknej pogodzie, jaka towarzyszyła uczniom, zwiedzanie było wielką frajdą. Wszyscy z zaciekawieniem oglądali Jezioro Szmaragdowe ze sztucznym wodospadem u stóp Skały Geologów oraz zbudowane z betonu i żelaza Tablice Mojżeszowe, umieszczone na jednej ze skalnych ścian. Tablice mają ponad 6 m wysokości, ponad 2 metry szerokości i prezentują się naprawdę doniośle.
Duże wrażenie w Kadzielni robią też wybudowany na terenie rezerwatu w 1971 roku jeden z najbardziej znanych polskich amfiteatrów, w którym odbywają się liczne imprezy, widowiska i koncerty oraz Kamienny Krąg Pamięci - zespół wielkich kamieni z wapienia upamiętniający pomordowanych m.in w Katyniu, Ostaszkowie i Miednoje. Ważnym elementem całości są głazy z napisem „Kamienie wołać będą”, “Bo nie można zakopać pamięci w dołach”, czy „Katyń 1940”.
Po zwiedzeniu tego urokliwego miejsca przyszedł czas na zabawę w Parku Rozrywki FlySky. Uczniowie skorzystali z zestawu trampolin umożliwiających urozmaiconą zabawę i pełnego atrakcji placu zabaw - niepowtarzalnego wielopoziomowego labiryntu, wielu szybkich zjeżdżalni oraz licznych zakamarków do odkrycia.
Był też wspólny poczęstunek – pyszna pizza oraz zakup pamiątek. Wszyscy uczniowie stwierdzili, że to była bardzo udana wycieczka.
Witaj pierwsza klaso !
W środę 20 października 2021 roku odbyła się bardzo ważna uroczystość – Pasowanie na Ucznia. Dzieci z klasy pierwszej przygotowywały się do tej uroczystości od początku roku szkolnego pod okiem swojej wychowawczymi Pani Beaty Woźniak ucząc się dzielnie wierszy i piosenek. Tego dnia w szkole panowała świąteczna atmosfera. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej dzieci z klasy pierwszej wystąpiły w strojach galowych – to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście. Przed ślubowaniem uczniowie przedstawili program artystyczny. Wzorowo zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Rodzice nagrodzili dzielnych pierwszaków gromkimi brawami. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar Szkoły oraz Pasowanie na Uczniów, którego dokonał Dyrektor Szkoły Sylwester Koziński. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona Uczniów Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Mroczkowie. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów przez dyrektor szkoły. Ciepłe i miłe słowa skierował do pierwszoklasistów obecny na uroczystości Wójt Gminy Bliżyn Pan Mariusz Walachnia. Pochwalił umiejętności najmłodszych uczniów, życzył Im samych miłych chwil w szkole i wręczył dzieciom upominki. Pełnoprawnymi uczniami zostali: Fabian Adamczyk, Julia Adamczyk, Lena Czyż, Marta Gruszczyńska, Julian Jędrzejczyk, Ada Kołodziejska, Leonard Kowal, Milan Mastalerz, Julia Olub, Hanna Ozan, Oliwia Pela, Dawid Podsiebierski, Amelia Skałdanowska i Wiktor Supernat. Jesteśmy przekonani iż te ważne chwile związane ze szkołą utkwią im na długo w pamięci. A swym zachowaniem i nauką będą starali się sprawiać radość Rodzicom i Nauczycielom, czego serdecznie Im życzymy.
1 października 2021 roku obchodziliśmy już po raz trzeci w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W tym dniu ludzie z całego świata uświadamiają innym, iż znajomość tabliczki mnożenia jest przydatna w życiu codziennym, udowadniają, że można uczyć się jej z przyjemnością, a jej znajomość owocuje.
Koordynatorami całego przedsięwzięcia na terenie szkoły były p. Monika Dobrowolska
i p. Mariola Okła.
Przygotowania do Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia rozpoczęły się od wystosowania listu do rodziców, a od 27 września ogłosiliśmy udział w konkursie. Cały tydzień poprzedzający konkurs odbywały się w szkole zabawy matematyczne: „Hasło dnia”, „Marmur”, „Wieża matematyczna” oraz wiele zabaw z wykorzystaniem Kart Grabowskiego W zabawach brali udział wszyscy chętni uczniowie i pracownicy szkoły. Tabliczka mnożenia przypominana była w trakcie przerw, zajęć świetlicowych i zajęć lekcyjnych.
Wśród uczniów klas 3-4 wyłonione zostały w drodze egzaminów pisemnych i ustnych dwie Komisje Egzaminacyjne, a zwycięzcy uzyskali tytuł EGZAMINATORA. Uczniowie klas starszych natomiast rywalizowali ze sobą o tytuł ASYSTENTA.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia został uroczyście otwarty przez dyrektora szkoły
p. Sylwestra Kozińskiego .
Uczniowie z klas 0-2 w swoich salach uzupełniali łamigłówki matematyczne.
Do egzaminu przystąpiło 42 uczniów, przy czym tytuł EKSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA otrzymało ponad 71% zdających uczniów z klas 3-8.Najwięcej chętnych uczniów do egzaminu przystąpiło z klasy 5 (przy czym 88 % zdanych), z kasy 8 ( 80 % zdanych) oraz z klasy 4 (75 % zdanych).
Należy zaznaczyć, że do konkursu przystąpiło pięcioro uczniów z klasy II, którzy samodzielnie wyuczyli się tabliczki mnożenia w zakresie 30!
Brawo za odwagę i chęci do nauki!
Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, wspólna zabawa zachęciła ich do dalszej nauki, a matematyczne święto na długo zostanie w ich pamięci. Gratulujemy wszystkim „Ekspertom Tabliczki Mnożenia”!
Za rok ponownie włączymy sie do zabawyJ
Świętokrzyskie nie hejtuje - pod takim hasłem od września rusza kampania, która jest odpowiedzią na nasilającą się falę hejtu we współczesnym świecie, zarówno wirtualnym, jak i tym rzeczywistym. W ramach kampanii został przygotowany spot a także materiały informacyjne, warsztaty, scenariusze zajęć oraz strona internetowa: